Bale Öğretmenliği Programı
Dilek Bale Kurumları Dilek Bale Kurumları Dilek Bale Kurumları
Dilek Bale Okulları lise öğrencileri, bale öğretmeni olmak için müracat ettiklerinde 4 yıl süren bir staj sürecine başlarlar. Dönem dönem, eğitim seminarlarına katılarak, her sınıfta öğretilecek müfredat programını detaylı bir şekilde öğrenirler.Bu programları yaş gruplarına göre nasıl öğretmek gerektiği konusunda bilgi alırlar.
Ayrıca, çocuklara baleyi sevdirmek, onların motivasyonunu arttırabilmek için ders sırasında neler yapılacağını öğrenirler. Hareketlerin kasları nasıl çalıştırdığını, hangi hareketi geliştirmek için nasıl bir hazırlık hareketi yapılması gerektiğini öğrenir, vucudu esnetme, kasları doğru çalıştırma konularında da eğitim alırlar.
Bu eğitim ve staj programlarıyla hazırlanan öğrenciler son sınıfta veya mezun oldukları zaman Sofya Ulusal Müzik Akademisi tarafından okulumzda verilen eğitim seminar programlarına ve sınavlarına katılabilir ve Vaganova pedagoji öğretmenlik diploması alabilirler.Sofya Üniversitesinin programlarına Dilek Bale Okullarında eğitim görmemiş, ancak bale okulu veya konservatuvar mezunu olan kişiler de eğitimleri Sofya Üniversitesi tarafından yeterli görülürse katılabilirler.

Sofya Üniversitesi Vaganova pedagojik formasyon kursları okulların tatil olduğu dönemlerde daha önce ilan edilerek yapılır. Bu yıl 28 Ocak-8 Şubat arasında yapılan seminer programına katılan öğretmenler Doç, Dr.  Kalina Bogoeva'nın yaptığı sınavda başarılı olarak, öğretmenlik diploması almaya hak kazanmışlardır.Seminar görüntüleri için tıklayınız.Öğretmenlerimiz diplomalarını 10 Nisan 2010 da Doç. Dr. Kalina Bogoeva'nın elinden Dilek Bale Kursunda yapılan bir törenle aldı. Diploma töreni görüntüleri için tıklayınız.