Bale Tarihi
    Dilek Bale Dilek Bale Dilek Bale

Klasik Bale Bölümü lise seviyesi lise 1,2,3 ve 4. sınıflar bale tarihi dersi alırlar.Teorik olarak okutulan önemli bale eserlerinden bölümler uygulamalı olarak da çalıştırılıp her yıl resitallerde sahnelenir. Repertuar dersinde Kuğu Gölü, Fındıkkıran, La Corsaire, Don Kişot, Sinderella, Giselle, Le Bayadere, Les Sylphides, Uyuyan Güzel, Paquita,Giselle gibi önemli eserleri öğrenirler.Öğrencilerin genel kültürünü geliştirmek amacıyla bale tarihi derslerinde öğrencilere, tarihte ilk baleden günümüze sahnelenmiş eserler tanıtılır bu eserlerin koreografları, ilk sahneleniş tarihi, konusu ve müziğin bestecisi gibi konular hakkında bilgi verilir.

Türkiye'de Bale Tarihi
    Dilek Bale Dilek Bale Dilek Bale
1936 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı açılmış ancak bale b8ale bölümü kurulamamıştır.1948 yılında İngiliz Kraliyet Balesinden Dame Ninette Valois davet edilmiş ve onun çalışmaları ile 1948 yılında İstanbul Yeşilköy'de ilk bale okulu açılmıştır.26 öğrencisi bulunan bu bale okuluna İngiliz Kraliyet Balesinden Joy Newton atanmıştır.Böylece Türk balesi İngiliz balesinden örnek alınarak başlamıştır.

1950 yılına kadar İstanbul'da kalan bale okulu, o yıl, Ankara'ya nakledilmiştir. 1957'de ilk mezunlarını vermiştir.Uzun süre Ankara Devlet Konservatuvarı bünyesinde kalan bale bölümü 1963 yılında Devlet Balesi adı altında bağımsız bir grup olarak çalışmalara başlamıştır.

    Dilek Bale Dilek Bale Dilek Bale

Bu arada 1953 yılında İstanbul'da Belediye Konservatuvarı'nın  bale bölümü resmen öğretime başlamıştır. İlk resmi öğretmen olarak da Olga Nuray Olcay tayin edilmiştir.Daha sonra İstanbul Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü açılmış ve Belediye Konservatuvarı Bale bölümü de İstanbul Üniversitesi'ne bağlı olarak öğrenim vermeye devam etmiştir.

Dilek Sunam, Olga Nuray Olcay'ın ilk öğrencilerinden ve İstanbul Belediye Konservatuvarı ilk mezunlarındandır. 1967 yılında Dilek Bale Kurslarının ilk temelini atmış ve bale sanatına çok emek vermiştir.